Sposoby na „jesienną chandrę”

with Brak komentarzy

jesienne

Dopada Cię jesienna chandra? Chcesz wiedzieć skąd przychodzi
i co zrobić żeby odeszła?
A może to Twoja dobra znajoma, która ostrzega Cię jak przyjaciel,
że dobrze byłoby zwolnić?

 

Chandra opisuje stan przygnębienia, złe samopoczucie i nie jest charakterystyczna tylko dla jesieni – może występować niezależnie od pory roku.
Dobrze że się pojawia, bo to znak ostrzegawczy. 
To znak, że „jedziesz na zapasie”, czyli Twoje paliwo się kończy, a Ty wykorzystujesz resztki pozostałej energii.

Energia… skąd ją czerpać? Gdzie znaleźć źródła?

Źródła energii życiowej pochodzą z czterech jej obszarów: energii fizycznej, emocjonalnej, mentalnej i duchowej. Jeśli któryś z tych „zbiorników” przecieka, odczuwasz to jako spadek nastroju, spada odporność organizmu (dlatego „łapiesz” wówczas przeziębienie lub grypę), dopadają Cię myśli, które powodują podkopanie Twojej wiary w siebie (wówczas szybciutko układasz najczarniejszy scenariusz wydarzeń w głowie).

Energię fizyczną „dotankujesz” dbając o odpowiednie jedzenie, picie odpowiedniej ilości wody, wysypianie się, ale też dotlenienie poprzez energetyzujący lub relaksujący ruch (sport, spacer, taniec). Ważne jest też świadome wyciszenie, które zyskasz dzięki obcowaniu ze sztuką, medytacji, modlitwie czy podziwianiu uroków natury.

Energię emocjonalną wytwarzamy dbając o jakość relacji: ze światem, z innymi ludźmi oraz z samym sobą. Serdeczne komunikowanie się nie tylko z najbliższymi, ale z każdym kto pojawi się na Twojej drodze, kontakt ze zwierzętami (spowodowanie że kot zacznie mruczeć a pies łasić się do Ciebie, tylko dlatego że jesteś) i znalezienie czasu „tylko dla siebie” min. po to, aby odpowiedzieć na pytanie „co u mnie słychać dobrego?”.

Siły mentalne podciągniesz świadomie kierując swoją uwagę, eliminując „zaburzacze” myśli, koncentrując się na pojedynczych rzeczach. Tu zadbaj o pozytywne myśli, odsuwając negatywne informacje, które tylko wprowadzają dodatkowy niepokój blokujący przepływ zdrowej energii. Skup się na jednej rzeczy naraz, wybieraj priorytety w planowaniu działań w ciągu dnia.

Znajdź czas na spotkanie swoich marzeń, najważniejszych celów życiowych, przypomnij sobie o wszystkim, co stanowi dla Ciebie największą wartość. Działając na rzecz szerszego ogółu, uczestnicząc w różnego rodzaju rytuałach zadbasz o odpowiedni poziom energii duchowej.

Pamiętaj:
chandra jesienna może stać się Twoim sprzymierzeńcem, jeśli tylko wykorzystasz ją świadomie do swoich celów.

Wybierz cztery konkretne działania, dbając o każde ze źródeł, bo to TY wiesz najlepiej skąd czerpiesz najchętniej energię a co Ci ją najczęściej odbiera…
*źródło wiedzy: Magdalena Giec „Energy management – how to make busy and tired people creative again” (Gdańsk 2012)