Pokaż mi swoje przekonania a powiem Ci czy jesteś szczęśliwa/y…

with Brak komentarzy

swieceCzy zarobisz jeśli się nie narobisz? Czy mężczyźni mają w życiu lepiej? Czy biednyś boś głupi?
Przekonania, które towarzyszą nam latami wspierają nas lub ograniczają. Nie warto pytać skąd je mamy, ale czy nadal chcemy w nie wierzyć…

 

Najpierw definicja:

Przekonanie to sąd, zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości, słuszności czegoś. To „prawda” w którą wierzymy odkąd pamiętamy. Często nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie nawet skąd pochodzi. Latami towarzyszy nam, wypowiadamy je z pewnością i przekazujemy nawet swoim dzieciom nieświadomi energii i skutków jakie za sobą poniesie.

 

Świadomość prowadzi do wyboru.

Czy w ogóle wiesz które z Twoich przekonań wspierają Cię, a które Cię ograniczają?
Od kiedy uświadomiłam sobie moje przekonania dotyczące pieniędzy i ich „zdobywania”, zdałam sobie sprawę, że od lat moje przekonania blokują moje działania. To, w co wierzyłam w związku z nimi kłóciło się mocno w wartościami jakie wyznaję. Dopóki myślałam i mówiłam o pieniądzach i bogatych negatywnie – nie dawałam szansy na to, aby moja sytuacja finansowa zmieniła się.

Teraz, już w chwili kiedy pojawia się myśl o pieniądzach czy bogactwie mam wybór:
– kierować się starymi przekonaniami że: „pieniądze zmieniają człowieka (na gorsze)”, „artysta zawsze jest biedny”, „nie zarobisz jeśli się nie narobisz”, „pierwszy milion trzeba ukraść”…
– lub zastąpić stare nowymi: „pieniądze dają niezależność i umożliwiają rozwój”, „artysta zawsze jest bogaty”, „mądry wie jak korzystać z życia”, „nie trzeba być milionerem, żeby żyć jak milioner”…

 

Krótkie ćwiczenie:

Teraz wybierz jedno z Twoich przekonań, które nie jest dla Ciebie wspierające. Zapisz je na kartce i przyjrzyj się mu. W co chcesz wierzyć od dziś, aby zacząć działać inaczej niż do tej pory, zgodnie z wartościami jakimi się kierujesz?
Zapisz to w jednym zdaniu na kartce, którą od dziś umieścisz w centrum uwagi (możesz je umieścić na lustrze w łazience, przy budziku, lub na lodówce).

 

Znajdź przykłady które są przeciwieństwem dla przekonania.

Kiedy zapytano mnie „kto przełamuje schemat”, byłam tak przyblokowana znajdując od lat przykłady potwierdzające moje stare przekonania, że w pierwszej chwili nie mogłam podać nazwisk ludzi, którzy są moim zdaniem „bogaci” a żyją zgodnie z wartościami które i ja wyznaję. Zajęło mi trochę czasu zanim znalazłam nowe przekonania, znajome postacie – autorytety, które potwierdzają nowy sposób myślenia o pieniądzach i bogactwie.

 

Uważność prowadzi do spokoju.

Obserwuj swoje myśli, bądź uważna/y na moment kiedy możesz dokonać wyboru: „jest tak i tak”… ale w co chcę wierzyć od teraz?
Wybieraj przekonania które Cię wspierają, służą Tobie: Twoim wartościom, Twoim działaniom, Twojemu zdrowiu.
Nastaw uwagę na przekonania Twoje i innych. zacznij pytać: „naprawdę w to wierzysz”? „a jakie znasz przykłady przełamujące ten schemat myślowy?”

Niech nowe przekonanie stanie się nowym nawykiem myślowym